سلام ، به سایت " اشکان تجارت پارسای ایرانیان " خوش آمدید.

حمل و نقل

حمل و نقل چیست

 

حمل و نقل کالا راهی برای جابجایی اجناس از نقطه ای به نقطه ی دیگر می باشد. این جابجایی میتواند درون مرزی، از شهری به شهر دیگر، استانی به استان دیگر و یا برون مرزی، از کشوری به کشور دیگر انجام شود. حمل و نقل بین المللی برای جابجایی کالا ها از کشوری به کشور دیگر توسط شرکت های حمل و نقل فورواردری یا کریری انجام می شود.

 

شرکت های حمل و نقل کریری(Carrier)، کالا را بدون واسطه با روش هایی مشخص از کشور مبدا به کشور مقصد جابجا می کنند. اما شرکت های حمل و نقل فورواردری(Forwarder)، شرکت هایی هستند که به عنوان واسطه کالا را جابجا میکنند.

 

حمل و نقل بین المللی

 

یکی از اساس های اصلی و مهم تجارت بین المللی و ترانزیت خارجی، حمل و نقل بین المللی است. حمل و نقل بین المللی به معنای ارسال کالاهای با حجم کم و زیاد، نامه و بسته به تمامی نقاط دنیا می باشد. دلایل زیادی برای عرضه کالا در سطح بین المللی میباشد که مهمترین آنها قیمت کالاست. هزینه حمل و نقل در قیمت کالا بسیار موثر است. بسیاری از کالاها بدلیل زیاد بودن هزینه حمل و نقل مزیت ارائه شدن در بازار خارجی و در سطح بین المللی را از دست می دهند.

انواع روش های حمل و نقل:

 

1.حمل و نقل دریایی

2.حمل و نقل زمینی

3.حمل و نقل هوایی

 

مقایسه روش های مختلف حمل و نقل :

حمل و نقل دریایی :

 90 درصد از سهم حمل و نقل بین المللی متعلق به حمل و نقل دریایی است و عبارت است از جابجایی افراد و کالاها به وسیله کشتی و سایر شناورها.به دلیل پایین ترین هزینه و ثابت بودن نرخ ها ، بیشترین حجم تجارت کالا از طریق حمل و نقل دریایی انجام میشود.حمل کالا با حجم بسیار زیاد توسط کانتینر های 20 و 40 فوت یکی دیگر از مزیت های این روش حمل است که حدود 200تا500هزار تن را میتوان حمل کرد.تنها عیب این نوع حمل زمان تحویل کالاست که بیشترین زمان را صرف میکند تا کالا به مقصد برسد.

 محدودیت حمل و نقل دریایی مربوط به تاسیسات و تجهیزات آن می گردد که هزینه این نوع حمل راافزایش می دهد. هزینه حمل دریایی وابسته به نوع کالا و نوع کشتی می باشد که توسط فورواردرها تعیین میشود. دو سند مهم در حمل دریایی قرارداد و بارنامه است که قرداد مابین بین صادرکننده و مالک کشتی است و بارنامه سندی است که حمل کننده کالا، به عنوان سند مالکیت کالا صادر میکند و فقط صاحب کالا می تواند کالا را به تصاحب خود درآورد.

 

در حمل و نقل دریایی کشتی ها بر اساس نوع فعالیت خود به کشتی های خطوط منظم یا LINER  و کشتی های خطوط نامنظم یا Tramp تقسیم میشوند.

حمل و نقل زمینی:

 

این نوع حمل و نقل از حمل و نقل دریایی سریع تر است و برای تمامی مسافت ها چه کوتاه و چه بلند قابل انجام است.مسافت ها و زمان های جابجایی کالا را میتوان با توجه به نیاز مشتری هماهنگ کرد لذا روش حمل و نقل زمینی بسیار انعطاف پذیر است.این نوع روش آسیب کمی به کالا ها میرساند لذا بهترین روش برای حمل و جابجایی کالاهای شکستنی است.کالا ها در این روش حمل و نقل بسته به نوعشان نیاز به بسته بندی کم یا اصلا نیاز ندارند و باعث صرفه جویی در بسته بندی می شود. عیب این نوع روش این است که تغییر فصل باعث کارکرد کمتر این نوع روش میشود و در باران و برف شدید نامناسب هستند.

 

حمل و نقل هوایی:

 

سرعت این نوع روش بسیار بالاست که باعث میشود کالاهای باارزش در کمترین زمان به مقصد برسند.با حمل هوایی هر کالایی را نمیتوان حمل کرد و کالاهای حجم کم بهترین گزینه برای حمل هوایی هستند.تنها عیب آنها این است که هزینه های بسیار بالایی را برای حمل و جابجایی کالا بایستی پرداخت کرد.

 

حمل و نقل ریلی:

 

در بیشتر کشورها این نوع حمل و نقل مکمل حمل و نقل دریایی است. حمل بار در حجم زیاد و مقاصد دور دست با هزینه نسبتا ارزان و از طریق راه آهن انجام میشود. در این نوع حمل ونقل، کالا از طریق راه آهن، تحت قوانین و مقررات قرارداد حمل بین المللی کالا انجام می شود. حمل و نقل ریلی از نظر مصرف انرژی نسبت به حمل و نقل جاده ای بسیار با صرفه تر و بهتر است، طوری که در شرایط مناسب میزان مصرف انرژی آن در مقایسه با حمل مشخصی از کالا ۷۰-۵۰ درصد از ترابری جاده ای کمتر خواهد بود.

 

حمل و نقل مرکب:

 

گاهی اوقات امکان استفاده از یک روش برای حمل کالا وجود ندارد و بایستی از دو یا چند روش برای جابجایی کالا استفاده کرد. این نوع حمل و نقل چندوجهی، حمل و نقل مرکب نام دارد که از بارنامه سراسری یا بارنامه فیاتا استفاده می شود.بارنامه حمل مرکب فیاتا سند حملی سراسری استکه در حمل با کامیون، کامیون-راه آهن ، کشتی-کامیون نیز استفاده میشود.

 

ترانسشیپ مساله ی مهمی در این نوع حمل و نقل است که به معنای انتقال کالا از یک وسیله حمل به وسیله حمل دیگر در جریان حمل کالا می باشد.ترانسشیپ باید در قرارداد، پیش فاکتور، مجوز ثبت سفارش و …اظهارشود.